AirAsia Tawar Harga Menarik Dari KL Ke Bebarapa Destinasi Serendah RM199 Sehala

   Sumber Grafik : AirAsia



PENERBANGAN | AirAsia terus komited untuk menyatukan tetamu sempena sambutan Tahun Baharu Cina dengan mengumumkan penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap antara Semenanjung dan Sabah/Sarawak dari 17 hingga 30 Januari 2023.


Syarikat itu dalam kenyataan media pada 28 Disember 2022 menjelaskan penerbangan dari Kuala Lumpur ke Kuching, Sibu, Bintulu dan Miri, serta dari Johor Bahru ke Kuching, Sibu dan Miri pada hanya RM199* sehala, dan dari Kuala Lumpur ke Kota Kinabalu dan Tawau, serta Johor Bahru ke Kota Kinabalu pada hanya RM249* sehala. Semua tempat duduk akan tersedia untuk tempahan mulai 28 Disember 2022.


Selain 52 penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap ke enam destinasi popular di Sabah dan Sarawak, AirAsia juga mengendalikan 274 penerbangan mingguan pada tambang biasa ke destinasi yang sama.


Berikut Adalah Kenyataan Media Penuh: 



AirAsia komited untuk menghubungkan para tetamu pada Tahun Baru Cina ini dengan penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap


SEPANG, 28 Disember 2022 - AirAsia terus komited untuk menyatukan para tetamu sempena sambutan Tahun Baharu Cina akan datang dengan mengumumkan penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap antara Semenanjung dan Sabah/Sarawak dari 17 hingga 30 Januari 2023.


Terbang dari Kuala Lumpur ke Kuching, Sibu, Bintulu dan Miri, serta dari Johor Bahru ke Kuching, Sibu dan Miri pada hanya RM199* sehala, dan dari Kuala Lumpur ke Kota Kinabalu dan Tawau, serta Johor Bahru ke Kota Kinabalu pada hanya RM249* sehala. Semua tempat duduk akan tersedia untuk tempahan mulai 28 Disember 2022.


Selain 52 penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap ke enam destinasi popular di Sabah dan Sarawak, AirAsia juga mengendalikan 274 penerbangan mingguan pada tambang biasa ke destinasi yang sama.


Menteri Pengangkutan YB Anthony Loke berkata: “Kami berbesar hati kerana AirAsia terus komited untuk menyokong inisiatif kerajaan untuk menurunkan tambang penerbangan semasa musim perayaan, meskipun terdapat kekangan operasi. 


Walaupun mereka tidak dapat meningkatkan lebih kekerapan penerbangan kerana kekurangan pesawat seperti apa yang dialami oleh semua syarikat penerbangan, kami memuji kerja keras mereka untuk menambah penerbangan tambahan istimewa pada tambang rendah tetap untuk menghubungkan keluarga, terutamanya dari dan ke Sabah dan Sarawak. 


Kami menggalakkan syarikat penerbangan lain untuk turut melancarkan inisiatif yang sama atau lain yang boleh mengurangkan tambang penerbangan terutamanya semasa musim perayaan. Sempena sambutan tahun baru ini, kami berharap untuk terus bekerjasama dengan pemain industri seperti AirAsia untuk memenuhi keperluan dan menjaga kebajikan rakyat.”


Ketua Pegawai Eksekutif Kumpulan AirAsia Aviation Group Limited Bo Lingam berkata: “Sebagai syarikat penerbangan untuk semua, kami melakukan yang terbaik untuk menghubungkan para tetamu pada tambang berpatutan walaupun menghadapi pelbagai cabaran dalam operasi. 


Beberapa tahun kebelakangan ini adalah amat sukar untuk semua dan walaupun industri perjalanan kini semakin pulih, kami tidak dapat menambah penerbangan seperti sedia kala berikutan pandemik.


“Namun, di sebalik kos operasi yang semakin meningkat dan kekurangan jumlah pesawat, kami terus berusaha dan komited untuk menyatukan semula rakyat Malaysia sempena sambutan Tahun Baharu Cina yang akan datang. 


Hari ini, kami berbesar hati kerana dapat mengumumkan penerbangan tambahan lewat malam istimewa pada tambang rendah tetap. Sebanyak 25,020 tempat duduk tambahan ke dan dari destinasi terpilih di Sabah dan Sarawak tersedia untuk tempahan bagi tempoh perayaan akan datang.


“Inisiatif ini tidak mungkin dapat dilancarkan tanpa dedikasi Allstars kami yang akan terus bekerja keras pada musim perayaan ini, serta pihak kerajaan atas bantuan mereka mendapatkan kelulusan untuk penerbangan tambahan lewat malam.”


Para tetamu yang melakukan perjalanan semasa tempoh Tahun Baru Cina akan datang dinasihatkan untuk tiba di lapangan terbang dua jam lebih awal daripada waktu perlepasan yang dijadualkan (untuk perjalanan domestik) untuk mengelakkan kesesakan. 


Mereka juga digalakkan untuk mendaftar masuk kendiri menggunakan airasia Super App, yang tersedia seawal 14 hari sebelum tarikh perlepasan dan menggunakan pas masuk elektronik untuk menaiki penerbangan.


Muat turun airasia Super App daripada Apple App Store, Google Play Store atau Huawei AppGallery untuk menerima maklumat dan kemas kini mengenai penerbangan anda.








Promosi tambang tetap adalah untuk perjalanan sehala sahaja termasuk cukai dan yuran berkenaan dan hanya untuk penerbangan tambahan mengikut no penerbangan tertentu sahaja. Tertakluk kepada terma dan syarat lain.

Hampir 50 Maut Kesan Ribut Salji 'Terburuk Abad Ini' Seluruh Amerika Syarikat


Tangkap layar laman sesawang BH Online melaporkan kejadian ribut salji melanda Amerika Syarikat pada 27 Disember 2022.


GLOBAL | WASHINGTON: Presiden Amerika Syarikat (AS), Joe Biden, meluluskan bantuan Persekutuan untuk negeri New York selepas ribut salji meragut hampir 50 nyawa termasuk 27 kematian di Buffalo.


Agensi Berita Antarabangsa AFP pada 27 Disember 2022 melaporkan krew kecemasan di New York pada 26 Disember 2022, bertungkus-lumus menyelamatkan penduduk yang terperangkap daripada apa digambarkan pihak berkuasa 'ribut salji terburuk abad ini'.


Ia susulan ribut salji tanpa henti itu mengakibatkan 27 maut di negeri terbabit selain menjejaskan perjalanan pada perayaan Krismas.


Ribut salji terus membadai di bahagian Timur Laut AS berikutan cuaca melampau yang mencengkam negara selama beberapa hari, menyebabkan bekalan elektrik terputus secara meluas, kelewatan perjalanan dan kematian di sembilan negeri.



Di New York, pihak berkuasa menggambarkan keadaan sangat teruk, terutama di Buffalo, dengan ketiadaan bekalan elektrik berjam-jam, mayat ditemui beku di dalam kenderaan dan di bawah tebing salji.


Kakitangan kecemasan terpaksa memeriksa dari satu ke satu kereta bagi mencari lebih ramai pemandu, sama ada hidup atau mati.


Keadaan ribut salji yang buruk, udara sejuk dan angin serta suhu di bawah sifar memaksa pembatalan lebih 15,000 penerbangan AS dalam beberapa hari kebelakangan ini, termasuk sekurang-kurangnya 2,600 semalam, menurut laman penjejakan Flightaware.com.


Buffalo, sebuah bandar di Erie County yang tidak asing dengan cuaca musim sejuk melampau, menjadi pusat krisis selepas tertimbus di bawah timbunan salji yang mengejutkan.


"Sudah tentu ia adalah ribut salji terburuk abad ini," kata Gabenor Kathy Hochul kepada wartawan, sambil menyatakan masih terlalu awal untuk menganggap ribut itu sudah reda.


Katanya, beberapa bandar New York di barat dilanda salji setinggi 0.75 hingga satu meter bermula malam 25 Disember 2022.


Dalam pada itu Biden dan isteri, Jill Biden menurut kenyataan Rumah Putih, mereka merakamkan ucapan takziah kepada mangsa yang kehilangan ahli keluarga akibat ribut itu.


Perkhidmatan Cuaca Kebangsaan meramalkan tambahan 0.35 meter ketebalan permukaan salji pada 26 Disember 2022 yang menyebabkan bandar itu tertimbus salji, dengan pegawai bergelut untuk mendapatkan perkhidmatan kecemasan kembali dalam talian.


Eksekutif Erie County, Mark Poloncarz, pada taklimat media menyatakan beliau 'luluh' untuk melaporkan angka kematian berkaitan ribut salji, yang meningkat kepada 25 mangsa di seluruh daerahnya,


"Jumlah kematian Erie mungkin akan melebihi jumlah ribut salji Buffalo pada 1977, apabila hampir 30 orang disahkan terkorban. Kami menjangkakan akan ada lebih banyak kematian akibat ribut yang berterusan," katanya.


Berdasarkan ramalan ribut saji, kebanyakan kawasan sekitar Buffalo 'tidak dapat dilalui', dan beliau mengulangi gesaan Hochul supaya penduduk tidak keluar ke mana-mana.


Cuaca melampau itu menyebabkan suhu di bawah paras beku di semua 48 negeri di AS pada hujung minggu, termasuk di Texas di sepanjang sempadan Mexico di mana beberapa pendatang yang baru tiba bergelut untuk mencari perlindungan. 

Cuaca Sejuk Melampau, Ribut Salji Badai AS Rekod 31 Kematian


Seorang wanita meredah salji separas lutut di Buffalo, New York, Amerika Syarikat, yang dilanda salji tebal melampau berbanding tahun sebelumnya. - Foto EPA


GLOBAL | NEW YORK: Ribut salji maut membadai Amerika Syarikat (AS) pada Hari Krismas 25 Disember 2022, mengorbankan 31 nyawa setakat ini, dengan Buffalo, New York, antara yang paling teruk terkesan, mencatatkan 12 kematian.


Agensi Berita REUTERS pada 26 Disember 2022 melaporkan ramai pemandu terperangkap dalam kenderaan masing-masing dan bekalan elektrik beribu-ribu kediaman terputus, sekali gus meningkatkan kematian akibat kesejukan teruk yang membekukan sebahagian besar AS sejak beberapa hari lalu.


Sekurang-kurangnya 31 disahkan maut setakat ini akibat kes insiden berkaitan cuaca AS menurut penjumlahan NBC News, sejak keadaan cuaca beku melampau melanda negara, ditambah salji, ais dan angin ribut dari wilayah Great Lakes hujung minggu lalu.


Kebanyakan kehilangan nyawa itu tertumpu di dalam dan sekitar Buffalo di pinggir Tasik Erie di barat New York, kerana 'kesan tasik' salji yang sejuk dan berat - akibat udara sejuk bergerak atas perairan tasik yang lebih panas, berterusan sepanjang cuti hujung minggu.


Eksekutif Daerah Erie, Mark Poloncarz, berkata jumlah kematian akibat ribut itu meningkat kepada 12 orang pada Ahad/ 25 Disember 2022, meningkat daripada tiga dilaporkan hari sebelumnya di wilayah Buffalo.



Menurutnya, mangsa terbaru termasuk beberapa yang ditemui di dalam kenderaan dan beberapa di tebing salji, sambil menambah jumlah kematian itu berkemungkinan bertambah.


Walaupun larangan memandu dikeluarkan sejak Jumaat/ 23 Disember 2022, ratusan pemandu Erie County terkandas dalam kenderaan mereka pada hujung minggu, dengan tentera Pengawal Kebangsaan dikerah membantu kerja menyelamat yang rumit kerana salji tebal.


"Ini bukan Krismas yang kami harapkan atau dijangkakan. Takziah saya ucapkan kepada keluarga yang kehilangan orang tersayang," kata Poloncarz di Twitter pada 25 Disember 2022.


Sementara itu, Jabatan polis Buffalo menyiarkan rayuan dalam talian untuk bantuan orang ramai dalam usaha mencari dan menyelamat, sambil meminta mereka yang mempunyai kenderaan peluncur salji salji tampil membantu dengan menghubungi talian khas.


Keadaan ribut itu agak melampau kali ini, walaupun untuk wilayah yang terbiasa dengan cuaca musim sejuk yang teruk.


Gabenor New York, Kathy Hochul memberitahu pemberita pada Ahad bahawa pentadbiran Presiden AS, Joe Biden bersetuju menyokong permintaannya untuk pengisytiharan bencana Persekutuan.



Katanya, kira-kira 200 tentera Pengawal Kebangsaan sudah digerakkan di barat New York, memberikan bantuan kepada anggota polis dan bomba, menjalankan pemeriksaan kesihatan dan membawa bekalan ke tempat perlindungan.


Ribut itu bergerak ke timur pada 25 Disember 2022, selepas memutuskan bekalan elektrik bagi kira-kira 1.5 juta pengguna pada kemuncak gangguan pada akhir minggu lalu dan memaksa ribuan pembatalan penerbangan komersial semasa tempoh perjalanan percutian yang sibuk.


Lebih 150,000 rumah dan perniagaan AS mengalami gangguan bekalan elektrik semalam, turun mendadak daripada 1.8 juta tanpa bekalan elektrik pada awal Sabtu, menurut PowerOutage.us.


Di Buffalo, 16 peratus penduduk tidak mempunyai bekalan elektrik semalam, kata pegawai.


Di Kanada, bekalan elektrik juga terputus kepada sekurang-kurangnya 140,000 pelanggan utiliti, kebanyakannya di wilayah Ontario dan Quebec, terjejas teruk oleh sistem cuaca sama yang menimbus barat New York dengan salji tebal.


Lebih 1,700 penerbangan di AS dibatalkan setakat tengah hari semalam, menurut laman sesawang penjejak penerbangan, FlightAware. 

Cuaca Sejuk Melampau di Amerika Syarikat, Lebih 700,000 Penduduk Terputus Bekalan Tenaga


Tangkap layar laman sesawang CNN melaporkan cuaca sejuk melampau melanda Amerika Syarikat pada 24 Disember 2022.


GLOBAL | AMERIKA SYARIKAT: Lebih 700,000 penduduk Amerika Syarikat (AS) terputus bekalan elektrik, manakala 16 maut akibat nahas kenderaan berkaitan cuaca dengan ribuan terkandas akibat pembatalan penerbangan, berpunca daripada cuaca ekstrem Artik.


Agensi Berita Antarabangsa REUTERS pada 24 Disember 2022 melaporkan kejatuhan suhu dijangka membawa malam Krismas paling sejuk yang pernah direkodkan menyebabkan sistem tenaga di seluruh negara tertekan akibat peningkatan penggunaan haba dan kerosakan jana kuasa akibat ribut.


Menurut Poweroutage.us., angka gangguan terkini menurun daripada 1.8 juta rumah dan premis perniagaan AS yang terputus bekalan elektrik pada awal pagi semalam.


Banyak syarikat elektrik terus meminta pelanggan untuk menjimatkan tenaga dengan tidak menghidupkan peralatan besar dan mematikan lampu yang tidak diperlukan.


Duke Energy pada lewat petang 23 Disember 2022 memberitahu pelanggan bahawa mereka sudah menamatkan pemadaman berterusan selama 15 hingga 30 minit di seluruh Carolina Utara dan Selatan, dimulai pada awal hari sehingga bekalan elektrik tambahan tersedia.


Gangguan itu mengubah rutin harian dan rancangan percutian untuk jutaan rakyat AS ketika tempoh perjalanan paling sibuk pada tahun itu.


Menurut perkhidmatan pengesanan penerbangan FlightAware, lebih 2,700 penerbangan AS dibatalkan semalam, dengan jumlah kelewatan itu mencecah lebih 6,400.


Pada 22 Disember 2022, lebih 5,000 penerbangan dibatalkan. Persatuan Automobil Amerika juga menganggarkan 112.7 juta orang akan meneruskan perjalanan sejauh 80 kilometer atau lebih dari rumah antara kelmarin hingga dan 2 Januari.


Bagaimanapun, ribut menjelang hujung minggu menyebabkan ramai penduduk kekal di rumah.


Menurut laporan media, kemalangan kereta berkaitan cuaca di seluruh negara juga mengakibatkan sekurang-kurangnya 16 maut dan ratusan lagi terkandas di atas ais dan jalan bersalji.


Di Erie County, utara New York, kira-kira 500 pemandu terkandas di dalam kenderaan mereka pada malam kelmarin hingga pagi semalam, dengan National Guard dipanggil untuk membantu menyelamat, kata Eksekutif Erie County, Mark Poloncarz kepada media.


Katanya, sekurang-kurangnya seorang ditemui mati di dalam kereta.


"Tiada tempat untuk sesiapa pergi, semuanya ditutup, jadi tinggal di rumah," katanya kepada MSNBC.


Kata pegawai, dua pemandu maut dan ramai lagi cedera, dalam longgokan 50 kenderaan yang menutup Turnpike Ohio di kedua-dua arah ketika ribut salji berhampiran Toledo, yang memaksa pemindahan pemandu yang terkandas dengan bas untuk mengelakkan mereka kesejukan.


Tiga kematian dilaporkan di Kentucky, yang mana Gabenor Andy Beshear, pada semalam sudah memberi amaran kepada penduduk untuk 'duduk di rumah, kekal selamat, kekal hidup'.


"Saya tahu ia sangat sukar kerana ia adalah Krismas. Tetapi kami mengalami puluhan kemalangan. Ia tidak selamat," katanya menerusi taklimat dalam talian. 

Anwar Ibrahim Is Good News For The Muslim world



By : DR. AZEEM IBRAHIM


The news has been particularly fraught and relentless recently; so much is happening. A major war in Europe continues, financial issues such as inflation and energy price rises sweep the world in developed and developing nations alike, and there is a World Cup to watch and dissect.


In the current climate, it is hard to find time to stop and think — and harder still, sometimes, to acknowledge tentative good news stories. But that only makes it all the more vital to ensure that we do indeed stop to mark such moments.


One such tentative positive step was recently taken by Malaysia. Anwar Ibrahim, a perennial opposition leader, took office as prime minister last month. That he might do so seemed unlikely, even impossible, for more than two decades. In all that time, during crisis after crisis, scandal after scandal, Ibrahim toiled in the political wilderness. It was a very difficult road.


Even now, as the BBC reminds us, Ibrahim will not have an easy ride. There are forces arrayed against him that threaten to render his time in office short and unsuccessful.


But we are getting ahead of ourselves. First, a reminder of who Ibrahim is, what he represents and why his election, after all these years, is good news not only for Malaysia but for the whole of the Muslim world.


In the 1990s, Ibrahim was his country’s finance minister and deputy prime minister. His long tenure and steady hands meant he was internationally respected. His time as head of Malaysia’s economy coincided with a period of remarkable growth and optimism. It was the era of the Asian tigers.


Not only a competent finance minister, Ibrahim also proved from the beginning of his political career to be a socially aware Muslim. From the 1970s he was at the head of an Islamic revival movement in Malaysia. As a co-founder of Angkatan Belia Islam Malaysia (the Muslim Youth Movement of Malaysia), his party and ideals combined social concerns and care for the poor and dispossessed with an explicit vision of Islam.


Ibrahim’s politics were shaped around a vision of a kind of multiethnic, globally aware Islam. He was, and is, a proud Malay and a proud Muslim. In contrast to transnational Islamism, Ibrahim favors social progress within nation states. His vision for Malaysia sees it taking its place both within the Islamic community and the wider world.


That Anwar Ibrahim, a perennial opposition leader, would take office as prime minister of Malaysia seemed unlikely, even impossible, for more than two decades.


All of this will be central to his future plans because Malaysia has many problems. It is a corrupt society where the rule of law is an inconsistent principle. For years, the country was run by a succession of prime ministers whose Byzantine sense of politics was accompanied by an almost imperial taste for wealth and luxury.


Competent economic management is a soothing balm in the aftermath of such crises and scandals. So, too, is a modest philosophy of government steeped in the civic teachings of Islam, led by a party that consists of a multiethnic, multifaith coalition.


Such virtues, once expressed, tend to spread. If Ibrahim succeeds, Malaysia will transcend the recent scandal and turmoil and could well become a beacon for the region and the wider Muslim world: A country that recovered from poor governance, greed and moral corruption, and sought through its own efforts to instead build a brighter future for its people.


Ibrahim faces many challenges, not the least of which includes the global economic crisis. With China in perpetual slowdown and the US and Europe teetering on the brink of recession, the prospects of growth for many countries have been depressed.


Ibrahim cannot imagine that he will enjoy immediate success. The headwinds he faces are strong. But as his supporters have said, would the people of Malaysia rather be led by an experienced man long kept out of positions of power, or by the leaders from its recent history: Men accused and even convicted of corruption, or men whose political coalitions failed to stand the test of time?


We must hope that the long-awaited leadership of this perennial opposition figure proves capable of bringing about the transformation that Ibrahim’s supporters have so long imagined, for their sake.


Dr. Azeem Ibrahim is director of special initiatives at the Newlines Institute for Strategy and Policy in Washington D.C. and the author of “The Rohingyas: Inside Myanmar’s Genocide” (Hurst, 2017). Twitter: @AzeemIbrahim

19 NOVEMBER, MASA TERBAIK NOBAT ANWAR IBRAHIM & HARAPAN TERAJUI MALAYSIA



NEGARA dalam bahaya. Ramai pakar menjangka ekonomi dunia pada 2023 suram dan tempiasnya bakal dirasai Malaysia. Kita tidak ada pilihan. Peneraju Malaysia selepas 19 November perlu pasukan berkaliber, berkemampuan dan sudah teruji panjang.


Kredibiliti dan kemampuan Datuk Seri Anwar Ibrahim sudah teruji puluhan tahun. Perjuangannya mengangkat martabat rakyat tanpa mengira agama dan bangsa sudah terbukti. Dunia antarabangsa menanti Malaysia membuat pilihan pada kali ini. 


Satu undi rakyat Malaysia AMAT PENTING kali ini. Ia lebih penting semasa gelombang rakyat pada 2018. PAKATAN HARAPAN perlu menang sekurang-kurangnya 160 - 175 kerusi.


Kajian lapangan dan kaji selidik badan penyelidikan menunjukkan puratanya PAKATAN HARAPAN mampu menang sekitar 90 - 105 kerusi parlimen. Ia masih tidak cukup untuk HARAPAN membawa sinar baharu Malaysia.


Kita perlu bersama-sama menjadikan kajian ini lebih positif untuk PAKATAN HARAPAN. Caranya keluar beramai-ramai mengundi PAKATAN HARAPAN. Gerakkan segala strategi, taktik dan 'senjata terakhir' untuk memastikan kemenangan mutlak HARAPAN.



"Dengan izin Allah SWT, saya akan gunakan baki sisa kehidupan saya ini untuk benar-benar fokus kepada usaha memartabatkan rakyat, ekonomi negara dan kembali memulihkan sistem pentadbiran yang rosak akibat kerakusan penguasa terdahulu" - Anwar Ibrahim: 14 NOV 2022





Kini tugas kita semakin penting, hanya satu undi dan gerakkan pengundi ke pusat pengundian dengan turun dalam gelombang baharu PAKATAN HARAPAN perlu disemarakkan. Merahkan dan warnakan laman sosial media anda dengan MERAH dan undi HARAPAN.


Kali ini juga kita tidak mahu rakyat Malaysia jadi mangsa bencana politik seperti wabak Covid-19 berulang kembali. Pasti kita masih ingat lebih 30,000 terkoban dengan wabak ini. Lebih malang bukan wabak menjadi punca tetapi kegelojohan segilintir individu politik menyebabkan kesan pandemik ini menjadi lebih buruk.


Pada 2023, dunia dijangka alami kemelesetan ekonomi. Kesannya bukan sedikit jika menimpa Malaysia. Ramai bakal terjejas ekoran kehilangan kerja, kenaikan harga barang makanan dan perkhidmatan. Kita tidak mahu lebih ramai rakyat menjadi mangsa ekoran kesilapan kita memilih pasukan terbaik untuk membawa Malaysia berhadapan krisis besar dunia ini.


"Malaysia perlukan orang Melayu yang terbaik, orang Cina yang terbaik, orang India yang terbaik, orang Asli yang terbaik, orang Sabah serta orang Sarawak yang terbaik untuk memacu negara ini" - Anwar Ibrahim: 14 NOV 2022




Kita perlu pilih dan pastikan pasukan Anwar dan HARAPAN menang untuk terajui Malaysia penggal 2022 - 2027. Terus beri sumbangan dengan cara apa sekalipun untuk menang. Ini tugas kita semua.


Wahai anak muda generasi berani. Buat pilihan terbaik buat Malaysia demi negara ini makmur, adil dan idaman semua generasi. Jika bukan kita siapa lagi. Jika bukan sekarang bila lagi.


SHARE tulisan ini seluas-luasnya. Mungkin hanya SHARE ini sejarah gemilang Malaysia bermula dan anda sebahagian daripada sejarah amat penting Malaysia.


OLEH: Mohd Ezli Mashut


#Anwar #KitaBoleh #Harapan

Rakyat Malaysia Lebih Sejuta Melancong Ke Thailand Pada 2022




Kerajaan Thailand berterima kasih kepada pelancong dari Malaysia dan India kerana kemasukan mereka ke negara ini menyaksikan Thailand semakin hampir melepasi sasaran kemasukan 10 juta pelancong menjelang hujung tahun 2022.


Thailand menerima lebih sejuta pelancong dari Malaysia dan hampir 600,000 dari India sepanjang tahun ini.


Sebelum pandemik Covid-19, pelancong China merupakan ketibaan asing paling tinggi di negara ini, namun keadaan itu berubah selepas Beijing melaksanakan polisi sifar Covid-19.


Pihak Berkuasa Pelancongan Thailand (TAT) baru-baru ini mendedahkan seramai 7.56 juta pelancong tiba di negara ini antara 1 Januari sehingga 26 Oktober tahun ini.


TAT menyasarkan kemasukan 10 juta pelancong asing menjelang hujung tahun ini.


Jurucakap kerajaan, Anucha Burapachaisri menyatakan, Thailand dijangka menyambut ketibaan 1.5 juta pelancong asing pada November dan Disember ini, dengan kebanyakannya dari Malaysia dan India.


Lebih seorang daripada tujuh pelancong yang tiba di Thailand adalah dari Malaysia.


Menurut Anucha, penerbangan dari India dan Malaysia ke Thailand pada November serta Disember sudah melebih 80 peratus ditempah.


Namun, jumlah sasaran kemasukan pelancong itu jauh lebih rendah berbanding tempoh sama direkodkan semasa sebelum pandemik.


Pasa 2019, Thailand menerima kemasukan lebih 40 juta pelancong asing.



Thailand aiming to exceed luring 10 million foreign visitors this year


Thailand is aiming to exceed its aim of luring 10 million foreign visitors this year. Malaysians and Indians are leading the return of holidaymakers, while majority of Chinese travelers, topping the list before the pandemic, are staying at home due to the nation’s Covid-Zero strategy.



As of Oct. 30, tourist arrivals totaled 7.56 million, with at least 1.5 million visitors each month expected by the year end, said government spokesman Anucha Burapachaisri in a statement. Flight bookings from India and Malaysia to Thailand exhibited a load-factor of 85% and 68%, respectively during November and December.



More than 1 million Malaysians visited Thailand this year, becoming the single-largest group of travelers to Thailand, which is popular for its beaches, national parks and Buddhist temples. Approximately, 600,000 Indians visited Thailand during the first nine months of the year, compared to less than 1,000 a year before.



Southeast Asia’s second-largest economy is depending on tourism renewal to counterbalance the impact of the costs of high global energy and unstable financial markets sending its currency to a 16-year low and price rises to a 14-year high earlier this year.



Thailand dismissed all travel restrains in July with the dipping of local Covid cases and majority of businesses going back to normal operation, helping attract tourists who were typically missing in the previous two years.



In 2023, domestic travel is expected to generate 760 billion baht in revenue, as per the tourism authority.

PRU-15 : Seramai 945 Calon Bertanding Di 222 Kawasan Parlimen




P.001: PADANG BESAR

1. Datuk Rushdan Rusmi (PN-PAS)

2. Ko Chu Liang (Warisan)

3. Datuk Zahidi Zainul Abidin (Bebas/IND)

4. Datuk Zahida Zarik Khan (BN-UMNO)

5. Mohamad Saad @ Yahya (PH-Amanah)


P.002: KANGAR

1. Zakri Hassan (PN-Bersatu)

2. Datuk Fathul Bari Mat Jahya (BN-UMNO)

3. Rohimi Shapiee (Warisan)

4. Noor Amin Ahmad (PH-PKR)

5. Nur Sulaiman Zolkapli (Pejuang)


P.003: ARAU

1. Fathin Amelina Fazlie (PH-PKR)

2. Datuk Seri Dr Shahidan Kassim (PN-Calon Langsung/Direct Candidate)

3. Datuk Rozabil Abd Rahman (BN-UMNO)


P.004: LANGKAWI

1. Datuk Abd Kadir Sainudin (Bebas/IND)

2. Datuk Mohd Suhaimi Abdullah (PN-Bersatu)

3. Tun Dr Mahathir Mohamad (Pejuang)

4. Datuk Armishah Siraj (BN-UMNO)

5. Zabidi Yahya (PH-Amanah)


P.005: JERLUN

1. Dr Abd Ghani Ahmad (PN-PAS)

2. Datuk Seri Mukhriz Tun Dr Mahathir (Pejuang)

3. Dr Mohamed Fadzil Mohd Ali (PH-PKR)

4. Datuk Othman Aziz (BN-UMNO)


P.006: KUBANG PASU

1. Datuk Ku Abd Rahman Ku Ismail(PN-Bersatu)

2. Mohd Aizuddin Ariffin (PH-PKR)

3. Datuk Amiruddin Hamzah (Pejuang)

4. Datuk Hasmuni Hassan (BN-UMNO)


P.007: PADANG TERAP

1. Razali Lebai Salleh (Pejuang)

2. Datuk Seri Mahdzir Khalid (BN-UMNO)

3. Muaz Abdullah (PH-Amanah)

4. Nurul Amin Hamid (PN-PAS)


P.008: POKOK SENA

1. Noraini Md Salleh (Warisan)

2. Datuk Ahmad Saad@Yahaya (PN-PAS)

3. Noran Zamini Jamaluddin (BN-UMNO)

4. Datuk Mahfuz Omar (PH-Amanah)


P.009: ALOR SETAR

1. Datuk Mohamad Nuhairi Rahmat (Pejuang)

2. Afnan Hamimi Taib Azamuddin (PN-PAS)

3. Fadzil Hanafi (Warisan)

4. Simon Ooi Tze Min (PH-PKR)

5. Nordin Yunus (Bebas/IND)

6. Sofan Feroza Md Yusup (Bebas/IND)

7. Tan Chee Hiong (BN-MCA)


P.010: KUALA KEDAH

1. Dr Azman Ismail (PH-PKR)

2. Syed Araniri Syed Ahmad (Warisan)

3. Ulya Aqamah Husamudin (Pejuang)

4. Dr Ahmad Fakhruddin Fakhrurazi (PN-PAS)

5. Datuk Dr Mashitah Ibrahim (BN-UMNO)


P.011: PENDANG

1. Datuk Awang Hashim (PN-PAS)

2. Datuk Zulkifly Mohamad (PH-PKR)

3. Abdul Rashid Yob (Pejuang-Gagasan Bangsa)

4. Datuk Suraya Yaacob (BN-UMNO)


P.012: JERAI

1. Zulhazmi Shariff (PH-DAP)

2. Datuk Seri Jamil Khir Baharom (BN-UMNO)

3. Sabri Azit (PN-PAS)

4. Datuk Nizam Mahshar (Pejuang-Gagasan Bangsa)


P.013: SIK

1. Maizatulakmam Othman @ Ibrahim (BN-UMNO)

2. Datuk Latipah Md Yatim (PH-Amanah)

3. Ahmad Tarmizi Sulaiman (PN-PAS)


P.014: MERBOK

1. Khairul Anuar Ahmad (Warisan)

2. Datuk Shaiful Hazizy Zainol Abidin (BN-UMNO)

3. Nor Azrina Surip (PH-PKR)

4. Mohd Nazri Abu Hassan (PN-Bersatu)

5. Datuk Mohamed Mosin Abdul Razak (Pejuang-IMAN)


P.015: SUNGAI PETANI

1. Dr Mohammed Taufiq Johari (PH-PKR)

2. Tan Chow Kang @ Tan Joon Long (PRM)

3. Datuk Marzuki Yahya (Pejuang)

4. Dr Robert Ling Kui Ee (PN-Bersatu)

5. Datuk Shahanim Mohamad Yusoff (BN-UMNO)


P.016 BALING

1. Datuk Abdul Azeez Abdul Rahim (BN)

2. Cikgu Johari Abdullah (PH)

3. Lt Kol (B) Basir Ab Rahman (PEJUANG)

4. Ustaz Hassan Saad (PN)


P.017: PADANG SERAI

1. Hamzah Abd Rahman (Pejuang-Putra)

2. M. Karupaiya (PH-PKR)

3. Datuk C. Sivaraj (BN-MIC)

4. Datuk Azman Nasrudin (PN-Bersatu)

5. Mohd Bakhri Hashim (Warisan)

6. Sreanandha Rao (Bebas/IND)


P.018 KULIM BANDAR BAHARU

1. Datuk Seri Saifuddin Nasution Ismail (PH)

2. Cikgu Roslan Hashim (PN)

3. Mohd Yusrizal Yusoff (PEJUANG)4. Datuk Muhar Hussain (BN)


P.019: TUMPAT

1. Khairul Azuan Kamarrudin(Warisan)

2. Datuk Mumtaz Md Nawi(PAS)

3. Che Muhammad Asemari Che Ali(Putra)

4. Wan Mohd Johari Wan Omar(PH-Amanah)

5. Datuk Che Abdullah Mat Nawi(BN-Calon Langsung)


P.020: PENGKALAN CHEPA

1. Mohamad Redzuan Razali(Bebas/IND)

2. Nik Faizah Nik Othman(PH-Amanah)

3. Wan Ahmad Nasri Wan Ismail(Putra-Pejuang)

4. Datuk Ahmad Marzuk Shaary(PAS)

5. Dr Mohd Hafiezulniezam Mohd Hasdin(BN-UMNO)


P.021: KOTA BHARU

1. Datuk Seri Takiyuddin Hassan(PAS)

2. Dr Hafidzah Mustakim(PH-Amanah)

3. Datuk Seri Rosmadi Ismail(BN-UMNO)

4. Andy Tan @ Awang(PRM)

5. Datuk Dr Che Musa Che Omar(Putra)

6. Izat Bukhary(Bebas)


P.022: PASIR MAS

1. Datuk Husam Musa(PH-Amanah)

2. Ahmad Fadhli Shaary(PAS)

3. Datuk Ab Ghani Harun(BN-UMNO)

4. Nasrul Ali Hasan Abdul Latif(Putra)


P.023: RANTAU PANJANG

1. Datuk Dr Ibrahim Ali(Putra)

2. Datuk Siti Zailah Mohd Yusoff(PAS)

3. Mohd Zain Ismail(PRM)

4. Zulkarnain Yusoff(BN-UMNO)

5. Wan Shah Jihan Wan Din(PH-Amanah)


P.024: KUBANG KERIAN

1. Dr Wan Ahmad Kamil Wan Abdullah(PH-Amanah)

2. Mohamad Rizal Razali(Putra-Pejuang)

3. Datuk Nurul Amal Mohd Fauzi(BN-UMNO)

4. Datuk Seri Tuan Ibrahim Tuan Man(PAS)


P.025: BACHOK

1. Mohd Syahir Che Sulaiman(PAS)

2. Nor Azmiza Mamat(PH-PKR)

3. Mohd Zulkifli Zakaria(Bebas/IND)

4. Kamarul Azam Osman(Putra)

5. Datuk Mohd Zain Yasim(BN-UMNO)


P.026: KETEREH

1. Rahimi L Muhamud(PH-PKR)

2. Marzuani Ardila Ariffin(BN-UMNO)

3. Mejar Jen (B) Datuk Khlir Mohd Nor(PAS-Bersatu)

4. Hanif Ibrahim(Putra)


P.027: TANAH MERAH

1. Bakri @ Mohd Bakri Mustapha(BN-UMNO)

2. Mohamad Suparadi Md Noor(PH-PKR)

3. Mohd Nasir Abdullah(Putra)

4. Nik Sapeia Nik Yusof(Bebas/IND)

5. Datuk Seri Ikmal Hisyam Abdul Aziz(PAS-Bersatu)


P.028: PASIR PUTEH

1. Kapten (B) Wan Marzudi Wan Omar(Putra-Pejuang)

2. Datuk Zawawi Othman(BN-UMNO)

3. Muhammad Husain(PH-Amanah)

4. Datuk Dr Nik Muhammad Zawawi Salleh(PAS)


P.029: MACHANG

1. Datuk Ahmad Jazlan Yaakub(BN)

2. Mejar (B) Muhamad Seman (PUTRA)

3. Wan Ahmad Fayhsal Wan Ahmad Kamal (PAS)

4. Rosli Allani S Abdull Kadir (PH)


P.030: JELI

1. Dr Muhammad Daud(Putra)

2. Zahari Kechik(PAS-Bersatu)

3. Norwahida Patuan(BN-UMNO)

4. Md Radzi Wahab(PH-Amanah)


P.031: KUALA KRAI

1. Abdul Latiff Abdul Rahman(PAS)

2. Datuk Mohamed Zulkepli Omar(BN-UMNO)

3. Norashikin Che Omar(Putra-Pejuang)

4. Mohd Hisyamuddin Ghazali(PH-Amanah)


P.032: GUA MUSANG

1. Tengku Razaleigh Hamzah(BN-UMNO)

2. Datuk Mohd Azizi Abu Naim(PAS-Bersatu)

3. Dr Samsu Adabi Mamat(Putra-Pejuang)

4. Asharun Uji(PH-PKR)


P.033: BESUT

1. Datuk Che Mohamad Zulkifly Jusoh(PAS)

2. Datuk Wan Nazari Wan Jusoh(Pejuang)

3. Abd Rahman @ Abd Aziz Abas(PH-Amanah)

4. Datuk Nawi Mohamad(BN-UMNO)


P.034: SETIU

1. Abdul Rahman Mat Yasin(BN-UMNO)

2. Shaharizukirnain Abd Kadir(PAS)

3. Mohamad Ngah(PH-PKR)

4. Wan Adnan Wan Ali(Pejuang)


P.035: KUALA NERUS

1. Datuk Dr Alias Razak(PAS)

2. Datuk Dr Mohd Khairuddin Aman RazaliBN-Calon Langsung/Direct Candidate

3. Azaha Wahid(Pejuang-Putra)

4. Datuk Seri Suhaimi Hashim(PH-Amanah


P.036: KUALA TERENGGANU

1. Datuk Dr Alias Razak(PAS)

2. Datuk Dr Mohd Khairuddin Aman RazaliBN-Calon Langsung/Direct Candidate

3. Azaha Wahid(Pejuang-Putra)

4. Datuk Seri Suhaimi Hashim(PH-Amanah)


P.037: MARANG

1. Tan Sri Abdul Hadi Awang(PAS)

2. Jasmira Othman(BN-UMNO)

3. Zarawi Sulong(Pejuang-Putra)

4. Azhar Ab Shukur(PH-Amanah)


P.038: HULU TERENGGANU

1. Datuk Rozi Mamat(BN-UMNO)

2. Mohd Khadri Abdullah(Pejuang-Putra)

3. Datuk Rosol Wahid(PAS-Bersatu)

4. Alias Ismail(PH-PKR)


P.039: DUNGUN

1. Ghazali Ismail(Bebas/IND)

2. Noraisah Hasan(Pejuang)

3. Mohasdjone @ Mohd Johari Mohamad(PH-PKR)

4. Nurhisam Johari(BN-UMNO)

5. Wan Hassan Mohd Ramli(PAS)


P.040: KEMAMAN

1. Rosli Ab Ghani (Pejuang)

2. Che Alias Hamid(PAS)

3. Datuk Seri Ahmad Said(BN-UMNO)

4. Hasuni Sudin(PH-PKR)


P041 KEPALA BATAS

1. Dr Siti Mastura Mohamad (PN)

2. Datuk Seri Reezal Merican Naina Merican (BN)

3. Danial Abdul Majed (PH+MUDA)


P.042 TASEK GELUGOR

1. Datuk Wan Saiful Wan Jan (PN)

2. Muhammad Yusoff Mohd Noor (BN)

3. Abdul Halim Sher Jung (GTA)

4. Razak Ridzuan (PH)5. Mohd Akmal Azhar (WARISAN)


P.043: BAGAN

1. Dr Tan Chuan Hong(BN-MCA)

2. Lim Guan Eng(PH-DAP)

3. Oh Teik Choon(PN-Bersatu)

4. Mohammed Hafiz Mohamed Abu Bakar(Pejuang-IMAN)


P.044: PERMATANG PAUH

1. Datuk Mohd Zaidi Mohd Said (BN-UMNO)

2. Muhammad Fawwaz Mohamad Jan(PN-PAS)

3. Mohd Nasir Othman(Pejuang-Putra)

4. Nurul Izzah Anwar(PH-PKR)


P.045: BUKIT MERTAJAM

1. Sim Chee Keong(PH-DAP)

2. Tan Yang Pang (BN-MCA)

3. Koh Tien Yew(PN-PAS)


P.046: BATU KAWAN

1. Lee Ah Leong(PRM)

2. Chow Kon Yeow(PH-DAP)

3. Datuk Tan Lee Huat (BN-MCA)

4. Wong Chia Zhen(PN-Gerakan)

5. Ong Chin Wen(Warisan)


P.047: NIBONG TEBAL

1. Fadhlina Sidek(PH-PKR)

2. Datuk Dr Mansor Othman(PN-Bersatu)

3. Datuk Seri Thanenthiran Ramankutty(BN-MMSP)

4. Goh Kheng Huat(Bebas/IND)


P.048: BUKIT BENDERA

1. Syerleena Abdul Rashid(PH-DAP)

2. Teh Yee Cheu(PRM)

3. Hng Chee Wey(PN-Gerakan)

4. Huan Xin Yun(BN-PCM)

5. Razalif Mohamad Zain(Bebas/IND)


P.049: TANJONG

1. Lim Hui Ying(PH-DAP)

2. Tan Kim Nee(BN-MCA)

3. H'ng Khoon Leng(PN-Gerakan)


P.050: JELUTONG

1. Sanisvara Nethaji Rayer Rajaji(PH-DAP)

2. Datuk Baljit Singh Jigiri Singh(PN-Gerakan)

3. Koh Swee Yong(PRM)

4. Mohamed Yacoob Mohamed Noor(Bebas/IND)

5. Datuk Loganathan Thoraisamy(BN-IPF)

6. Lim Huat Poh(Warisan)


P.051: BUKIT GELUGOR

1. Thinagaranabhan Padmanabhan(PN-Bersatu)

2. Ramkarpal Singh Karpal Singh(PH-DAP)

3. Wong Chin Chong(BN-MCA)


P.052: BAYAN BARU

1. Saw Yee Fung(BN-MCA)

2. Ooi Chuan Aun(Warisan)

3. Ravinder Singh Mall Singh (PRM)

4. Kan Chee Yuen(Bebas/IND)

5. Sim Tze Tzin(PH-PKR)

6. Oh Tong Keong(PN-Gerakan)


P.053: BALIK PULAU

1. Datuk Shah Headan Ayoob Shah(BN-UMNO)

2. Datuk Muhammad Bakhtiar Wan Chik(PH-PKR)

3. Datuk Seri Johnny Ch'ng Ewe Gee (Bebas/IND)

4. Muhammad Harris Idaham Abdul Rashid(PN-Bersatu)

5. Datuk Seri Sabaruddin Ahmad(Bebas/IND)

6. Fazli Mohammad(Pejuang)


P.054: GERIK

1. Datuk Dr Asyraf Wajdi Dusuki (BN-UMNO)

2. Fathul Huzir Ayob (PN-Bersatu)

3. Ahmad Tarmizi Mohd Jam (PH-DAP)


P.055 LENGGONG

1. Datuk Seri Dr Shamsul Anuar Nasarah (BN-UMNO)

2. Jurey Latiff Mohd Rosli (PH-PKR)

3. Muhamad Rif'aat Razman (PN-PAS)


P.056: LARUT

1. Auzaie Fadzlan Shahidi (Pejuang-Berjasa)

2. Zolkharnain Abidin (PH-Amanah)

3. Mohd Shafiq Fhadly Mahmud (BN-UMNO)

4. Datuk Seri Hamzah Zainudin (PN-Bersatu)


P.057: PARIT BUNTAR

1. Datuk Seri Dr Mujahid Yusuf Rawa (PH-Amanah)

2. Imran Mohd Yusof (BN-UMNO)

3. Rohijas Md Sharif (Pejuang)

4. Mohd Misbahul Munir Masduki (PN-PAS)


P.058: BAGAN SERAI

1. Datuk Idris Ahmad (PN-PAS)

2. Ahmad Luqman Ahmad Yahaya (Pejuang)

3. Zul Helmi Ghazali (BN-UMNO)

4. Siti Aishah Shaik Ismail (PH-PKR)


P.059: BUKIT GANTANG

1. Datuk Syed Abu Hussin Hafiz Syed Abdul Fasal (PN-Bersatu)

2. Mohd Shukri Mohd Yusoff (Pejuang)

3. Fakharuldin Mohd Hashim (PH-Amanah)

4. Mohammad Sollehin Mohamad Tajie (BN-UMNO)


P.060: TAIPING

1. Neow Choo Seong(BN-MCA)

2. M. Mohganan (Bebas/IND)

3. Wong Kah Woh(PH-DAP)

4. Datuk See Tean Seng(PN-Gerakan)

5. Dr A. Rama Moorthy @ Steven Ram(Bebas/IND)

6. Leow Thye Yih(Bebas/IND)


P.061: PADANG RENGAS

1. Kapten Azahari Hasan(PN-Bersatu)

2. Datuk Mohd Arrif Abdul Majid(BN-UMNO)

3. Muhammad Kamil Abdul Munim(PH-PKR)


P.062 SUNGAI SIPUT

1. R. Indrani (Bebas/IND)

2. Baharudin Kamarudin (Bebas/IND)

3. Tan Sri S.A. Vigneswaran (BN-MIC)

4. S. Kesavan (PH-PKR)

5. Ahmad Fauzi Mohd Jaafar (Pejuang)

6. N. Rajah (Bebas/IND)

7. Datuk Seri G. Irudianathan (PN-Bersatu)


P.063: TAMBUN

1. Datuk Seri Anwar Ibrahim (PH-PKR)

2. Datuk Aminuddin Md Hanafiah (BN-UMNO)

3. Abdul Rahim Tahir (Pejuang-Calon Langsung/Direct Candidate)

4. Datuk Seri Ahmad Faizal Azumu (PN-Bersatu)


P.064: IPOH TIMOR

1. Nor Afzainizam Salleh (PN-BERSATU)

2. Ng Kai Cheong (BN-MCA)

3. Lee Chuan How (PH)


P.065: IPOH BARAT

1. Low Guo Nan (BN-MCA)

2. M. Kulasegaran (PH-DAP)

3. Chek Kwong Weng (PN-Gerakan)

4. Tan Sri M. Kayveas (Bebas-IND)


P.066: BATU GAJAH

1. Teoh Chin Chong (BN-MCA)

2. V. Sivakumar (PH-DAP)

3. Woo Cheong Yuen (PN-Gerakan)


P.067: KUALA KANGSAR

1. Datuk Iskandar Dzulkarnain Abdul Khalid(PN-Bersatu)

2. Datuk Maslin Sham Razman(BN-UMNO)

3. Yusmalia Mohamad Yusof(Pejuang)

4. Ahmad Termizi Ramli(PH-Amanah)


P.068: BERUAS

1. Datuk Ngeh Koo Ham(PH-DAP)

2. Ong Kean Sing(PN-Gerakan)

3. Ding Siew Chee(BN-MCA)


P.069: PARIT

1. Muhammad Ismi Mat Taib (PN-PAS)

2. Nurthaqaffah Nordin (PH-Amanah)

3. Datuk Mohd Nizar Zakaria (BN-UMNO)

4. Faizol Fadzli Mohamed (Pejuang)


P.070: KAMPAR

1. Datuk Lee Chee Leong (BN-MCA)

2. Wong Oi Foon (PN-Gerakan)

3. Chong Zhemin (PH-DAP)

4. Leong Cheok Lung (Warisan)


P.071: GOPENG

1. Muhammad Farhan Abdul Rahim (PN-Bersatu)

2. Ting Zhao Song (BN-MCA)

3. Tan Kar Hing (PH-DAP)

4. G. Balachandran (Warisan)


P.072: TAPAH

1.K Saraswathy ( PH)

2.Datuk Muhammad Yadzan Mohammad (PN)

3.Mohamed Akbar Sherrif Ali Yasin ( WARISAN)

4.Datuk M Sarawanan (BN)

5.M Kathiravan ( Bebas - Simbol Kunci)

6.Mior Nor Haidir Suhaimi (GTA)


P.073: PASIR SALAK

1. Khairul Azwan Harun (BN-UMNO)

2. Nik Omar Nik Abdul Aziz (PH-PKR)

3. Jamaluddin Yahya (PN-PAS)

4. Zairol Hizam Zakaria (Pejuang-Putra)


P.074: LUMUT

1. Datuk Seri Dr Zambry Abd Kadir (BN-UMNO)

2. Datuk Dr Mohd Hatta Md Ramli (PH-Amanah)

3. Komander (B) Nordin Ahmad Ismail (PN-Bersatu)

4. Mohd Isnin Ismail @ Ibrahim Khan (Warisan)

5. Mazlan Abdul Ghani (Pejuang)


P.075 BAGAN DATUK

1. Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi (BN)

2. Datuk Seri Shamsul Iskandar Mohd Akin (PH)

3. Dr Muhammad Faiz Na'aman (PN)


P.076 TELUK INTAN

1. Zainol Fadzi Paharudin (PN-BERSATU)

2. Amir Khusyairi Mohamad Tanusi (PEJUANG)

3. Murugiah Thopasamy (BN-MIC)

4. Nga Kor Ming (PH)


P.077 TANJONG MALIM

1. Datuk Nolee Ashilin Mohammed Radzi (PN-BERSATU)

2. Chang Lih Kang (PH-PKR)

3. Amir Hamzah Abdul Rajak (PEJUANG-IMAN)

4. Mah Hang Soon (BN-MCA)

5. Jamaluddin Mohd Radzi (Bebas)

6. Izzat Johari (Bebas)


P.078: CAMERON HIGHLANDS

1. Ramli Mohd Nor (BN UMNO)

2. Abdul Rasid Bin MohamedAli (PN-BERSATU)

3. Chiong Yoke Kong (PH-DAP)


P.079: LIPIS

1. Datuk Mohamad Shahrum Osman(PN-Bersatu)

2. Aishaton Abu Bakar(Pejuang)

3. Tengku Zulpuri Shah Raja Puji(PH-DAP)

4. Datuk Seri Abdul Rahman Mohamad(BN-UMNO)


P.080: RAUB

1. Chow Yu Hui(PH-DAP)

2. Norkhairul Anuar Mohamed Nor(Pejuang)

3. Datuk Chong Sin Woon(BN-MCA)

4. Datuk Mohd Fakrunizam Ibrahim(PN-Bersatu)


P.081: JERANTUT

1. Datuk Dr Hassan Basri Awang Mat Dahan(PH-PKR)

2. Datuk Mohd Zukarmi Abu Bakar(BN-UMNO)

3. Khairil Nizam Khirudin(PN-PAS)


P.082: INDERA MAHKOTA

1. Dr Mohamad Nor Sundari(Pejuang-Berjasa)

2. Datuk Seri Saifuddin Abdullah(PN-Bersatu)

3. Zuraidi Ismail(PH-PKR)

4. Datuk Quek Tai Seong(BN-MCA)


P.083: KUANTAN

1. Datuk Ab Hamid Mohd Nazahar(BN-UMNO)

2. Fuziah Salleh(PH-PKR)

3. Wan Razali Wan Nor(PN-PAS)

4. Anuar Mohd Tajuddin(Pejuang)


P.084: PAYA BESAR

1. Aireroshairi Roslan(PN-PAS)

2. Rosminahar Mohd Amin(Pejuang)

3. Ahmad Azam Mohamad Salleh(PH-Amanah)

4. Datuk Mohd Shahar Abdullah(BN-UMNO)


P.085: PEKAN

1. Datuk Seri Sh Mohmed Puzi Sh Ali(BN-UMNO)

2. Mohd Naim Zainal Abidin(PH-PKR)

3. Tengku Zainul Hisham Tengku Hussin(Bebas/IND)

4. Mohammad Radhi Abdul Razak(Pejuang)

5. Mohd Fadhil Noor Abdul Karim(PN-PAS)


P.086: MARAN

1. Muhamad Hafiz Ishak(Bebas/IND)

2. Datuk Seri Shahaniza Shamsuddin(BN-UMNO)

3. Datuk Seri Dr Ismail Abd Muttalib(PN-PAS)

4. Ahmad Shuhor Awang(PH-Amanah)


P.087: KUALA KRAU

1. Datuk Seri Dr Ismail Mohamed Said(BN-UMNO)

2. Kamal Ashaari(PN-PAS)

3. Juhari Osman(PH-Amanah)

4. Datuk Dr Shahruddin Mohamed Salleh(Pejuang)


P.088: TEMERLOH

1. Datuk Seri Mohd Sharkar Shamsudin(BN-UMNO)

2. Salamiah Mohd Nor(PN-PAS)

3. Mohd Hasbie Muda(PH-Amanah)

4. Aminuddin Yahaya(Pejuang-Gagasan Bangsa)


P.089: BENTONG

1. Mohd Khalil Abdul Hamid(Bebas/IND)

2. Young Syefura Othman(PH-DAP)

3. Tan Sri Liow Tiong Lai(BN-MCA)

4. Datuk Roslan Hassan(PN-Bersatu)

5. Wong Tack(Bebas/IND)


P.090: BERA

1. Asmawi Harun(PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Ismail Sabri Yaakob(BN-UMNO)

3. Abas Awang(PH-PKR)


P.091: ROMPIN

1. Hamizi Hussain(Bebas/IND)

2. Datuk Seri Hasan Arifin(BN-UMNO)

3. Datuk Abdul Khalib Abdullah(PN-Bersatu)

4. Erman Shah Jaios(PH-PKR)


P.092: SABAK BERNAM

1. Idris Md Yusof(Pejuang-Gagasan Bangsa)

2. Datuk Dr Abd Rahman Bakri(BN-UMNO)

3. Kalam Salan(PN-Bersatu)

4. Shamsul Ma'arif Ismail(PH-Amanah)


P.093: SUNGAI BESAR

1. Datuk Seri Jamal Md Yunos(BN-UMNO)

2. Asmawar Samat @ Samad(Pejuang-Putra)

3. Datuk Muslimin Yahaya(PN-Bersatu)

4. Saipolyazan Mat Yusop(PH-PKR)


P.094: HULU SELANGOR

1. Mohd Sany Hamzan(PH-Amanah)

2. Datuk Markiman Kobiran(Pejuang)

3. Abdul Rahman Jaafar(Warisan)

4. Datuk Johan Abd Aziz(BN-UMNO)

5. Mohamed Noortheen Ahamed Mustafa(Bebas/IND)

6. Datuk Dr Mohd Radzi Abd Latif(PN-Bersatu)


P095 PARLIMEN TANJONG KARANG

1. Azlan Sani Zawawi (PEJUANG)

2. Mohd Rosni Mastol (Bebas)

3. Kapten (B) Datuk Dr Zulkafperi Hanafi (PN)

4. Siti Rahayu Baharin (PH+MUDA)

5. Datuk Habibah Mohd Yusof (BN)


P.096: KUALA SELANGOR

1. Tengku Datuk Seri Zafrul Tengku Abdul Aziz(BN-UMNO)

2. Mohd Shaid Rosli(Pejuang)

3. Datuk Seri Dr Dzulkefly Ahmad(PH-Amanah)

4. Mohd Noor Mohd Sahar(PN-PAS)


P.097: SELAYANG

1. Datuk Abdul Rashid Asari(PN-Bersatu)

2. Chan Wun Hoong(BN-MCA)

3. Sallehudin Amiruddin(Pejuang)

4. Muhammad Zaki Omar (Bebas/IND)

5. William Leong Jee Keen(PH-PKR)


P.098: GOMBAK

1. Datuk Seri Mohamed Azmin Ali(PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Amirudin Shari(PH-PKR)

3. Datuk Dr Aziz Jamaludin Mhd Tahir(Pejuang-Putra)

4. Zulkifli Ahmad(Bebas/IND)

5. Datuk Megat Zulkarnain Omardin(BN-UMNO)


P.099: AMPANG

1. Rodziah Ismail(PH-PKR)

2. Ivone Low Yi Wen(BN-MCA)

3. M Raveendran(Bebas/IND)

4. Datuk Zuraida Kamaruddin(PBM)

5. Dr Nurul Ashikin Mabahwi(Pejuang)

6. Lai Wai Chong(Warisan)

7. Sasha Lyna Abdul Latif(PN-Bersatu)

8. Muhammad Shafiq Izwan Mohd Yunos(Bebas/IND)

9. Tan Hua Meng(Bebas/IND)


P.100: PANDAN

1. Rafizi Ramli(PH-PKR)

2. Tan Sri Ong Tee Keat(Warisan)

3. Muhammad Farique Zubir Albakri(PN-PAS)

4. Nadia Hanafiah(Pejuang-Gagasan Bangsa)

5. Datuk Leong Kok Wee(BN-MCA)


P.101: HULU LANGAT

1. Mohd Sany Hamzan(PH-Amanah)

2. Datuk Markiman Kobiran(Pejuang)

3. Abdul Rahman Jaafar(Warisan)

4. Datuk Johan Abd Aziz(BN-UMNO)

5. Mohamed Noortheen Ahamed Mustafa(Bebas/IND)

6. Datuk Dr Mohd Radzi Abd Latif(PN-Bersatu)


P.102: BANGI

1. Muhammad Nazrul Hakim Md Nazir(PN-PAS)

2. Jamal Hisham Hashim(Bebas/IND)

3. Datuk Hoh Hee Lee(BN-MCA)

4. Muhammad Fauzi Hasim(Bebas/IND)

5. M. Suthan (Bebas/IND)

6. Chee Chee Meng(PRM)

7. Syahredzan Johan(PH-DAP)

8. Annuar Salleh(Pejuang-Berjasa)


P.103: PUCHONG

1. Yeo Bee Yin(PH-DAP)

2. Kuan Chee Heng(Bebas/IND)

3. Datuk Seri Syed Ibrahim Kader(BN-KIMMA)

4. Chew Jyh Gang(PN-Gerakan)


P.104: SUBANG

1. Ang Hiang Ni(PN-Gerakan)

2. Dr Kow Cheong Wei(BN-MCA)

3. Wong Chen(PH-PKR)


P.105: PETALING JAYA

1. Datuk Mohamad Ezam Mohd Nor(PRM)

2. K.J. John Joan Kuruvilla(Bebas/IND)

3. Chew Hian Tat(BN-MCA)

4. Mazween Mokhtar(Pejuang-Gagasan Bangsa)

5. Theng Book (PN-Bersatu)

6. Lee Chean Chung(PH-PKR)


P.106: DAMANSARA

1. Gobind Singh Deo(PH-DAP)

1. Lim Si Ching(PN-Gerakan)

2. Tan Gim Tuan(BN-MCA)


P.107: SUNGAI BULOH

1. Ahmad Jufliz Faiza (PRM)

2. Mohd Akmal Mohd Yusoff (Pejuang)

3. Nurhaslida Basri (Bebas/IND)

4. Khairy Jamaluddin (BN-UMNO)

5. Syed Abdul Razak Syed Long Alsagoff (Bebas/IND)

6. Datuk R. Ramanan (PH-PKR)

7. Mohd Ghazali Md Hamin (PN-PAS)


P.108: SHAH ALAM

1. Azli Yusof (PH)

2. Muhammad Rafique Rashid Ali (GTA)

3. Hizatul Isham Abdul Jalil (BN)

4. Dr Afif Bahardin (PN)


P.109: KAPAR

1. Muhammad Noor Azman @ Noor Hizam(BN-UMNO)

2. Daroyah Alwi(PBM)

3. Mohd Pathan Hussin(Pejuang-Berjasa)

4. Dr. Halimah Ali(PN-PAS)

5. Rahim Awang(Warisan)

6. VP Sevelinggam (Bebas/IND)

7. Datuk Abdullah Sani Abdul Hamid(PH-PKR)


P.110: KLANG

1. P. Jaya Chandran(PN-Bersatu)

2. Mohd Hedrhin Ramli(Bebas/IND)

3. Tee Hooi Ling(BN-MCA)

4. Loo Cheng Wee(Warisan)

5. S. Chandrasegar(PRM)

6. V Ganabatirau(PH-DAP)

7. JR Deepak Jaikishan(Bebas/IND)


P.111: KOTA RAJA

1. Fahmi Bazlan Muda(Pejuang-Berjasa)

2. Mohamed Diah Baharun(PN-PAS)

3. K. Kumar(Bebas/IND)

4. D. Kajendran(BN-MIC)

5. Mohamad Sabu(PH-Amanah)

6. P Raveetharan(Bebas/IND)

7. Sarah Afiqah Zainol Arif(PRM)

8. S Surendhar(Bebas/IND)


P.112: KUALA LANGAT

1. Zanariah Jumhuri(Bebas/IND)

2. Datuk M. Mohana(BN-MIC)

3. Ridzuan Abdullah(Pejuang-Gagasan Bangsa)

4. Datuk Dr Ahmad Yunus Hairi(PN-PAS)

5. M. Ganeskumar (PRM)

6. G. Manivanan(PH-PKR)


P.113: SEPANG

1. Mohd Syahrul Amri Mat Sari(Bebas/IND)

2. Datin Che Asmah Ibrahim (Pejuang)

3. Mohd Daud Leong Abdullah(PUR)

4. Raj Munni @ Aiman Athirah Sabu(PH-Amanah)

5. M Muneswaran(Bebas/IND)

6. Datuk Seri Rina Mohd Harun(PN-Bersatu)

7. Anuar Basiran(BN-UMNO)

8. R Nageswaran (PRM)


P.114: KEPONG

1. Phaang Jing Fatt(PN-Gerakan)

2. Young Shang Yi(Warisan)

3. Yap Zheng Hoe(BN-MCA)

4. Lim Lip Eng(PH-DAP)

5. Yee Poh Ping(Bebas/IND)


P.115: BATU

1. Siti Kasim(Bebas/IND)

2. Tian Chua(Bebas/IND)

3. P Prabakaran(PH-PKR)

4. Zulkifli Fattah(Bebas/IND)

5. Too Gao Lan(Bebas/IND)

6. Wan Azliana Wan Adnan (Pejuang)

7. Azhar Yahya (PN-PAS)

8. Naganathan Pillai(Warisan)

9. A Kohilan Pillay(BN-MIC)

10. Nur Fathiah Syazwana @ Cleo(Bebas/IND)


P.116: WANGSA MAJU

1. Zahir Hassan(PH-PKR)

2. Wee Choo Keong(Warisan)

3. Datuk Seri Dr Mohd Shafei Abdullah(BN-UMNO)

4. Raveentheran Suntheralingam (Bebas/IND)

5. Nuridah Mohd Salleh(PN-PAS)

6. Norzaila Arifin(Pejuang-Putra)


P.117: SEGAMBUT

1. V. Prabagaran(PN-Gerakan)

2. Datuk Daniel Ling Sia Chin(BN-MCA)

3. Hannah Yeoh(PH-DAP)


P.118 SETIAWANGSA

1. Nik Nazmi Nik Ahmad (PH)

2. Bibi Sunita Sakandar Khan (PEJUANG )

3. Izudin Ishak (BN)

4. Lim Yen Tiong (BEBAS)

5. Mior Rosli Mior Mohd Jaafar (BEBAS)

6. Nurul Fadzilah Kamaluddin (PN)


P.119 TITIWANGSA

1. Datuk Seri Johari Abdul Ghani (BN)

2. Khalid Abdul Samad (PH)

3. Dr Rosni Adam (PN)

4. Datuk Seri Khairuddin Abu Hassan (GTA)


P.120: BUKIT BINTANG

1.Chen Win Keong(PN-Bersatu)

2.Fong Kui Lun(PH-DAP)

3.Tan Teik Peng(BN-MCA)


P.121: LEMBAH PANTAI

1.Noor Asmah Mohd Razalli(Pejuang-Putra)

2. Fauzi Abu Bakar(PN-PAS)

3.Ahmad Fahmi Mohamed Fadzil(PH-PKR)

4. Datuk Ramlan Shahean @ Askolani(BN-UMNO)


P.122: SEPUTEH

1. Lee Kah Hing(BN-MCA)

2. Alan Wong Yee Yeng(PN-Gerakan)

3. Lian Choy Ling(Bebas/IND)

4. Teresa Kok Suh Sim(PH-DAP)

5. Lee Wai Hong(Bebas/IND)


P.123: CHERAS

1. Tan Kok Wai(PN-DAP)

2. Chong Yew Chuan(BN-MCA)

3. Chin Yoke Kheng(PN-Bersatu)


P.124: BANDAR TUN RAZAK

1. Datin Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail(PH-PKR)

2. Datuk Chew Yin Keen(BN-MCA)

3. Datuk Kamarudin Jaffar(PN-Bersatu)


P.125 PUTRAJAYA

1. Datuk Seri Tengku Adnan Tengku Mansor (BN)

2. Datuk Dr Mohd Radzi Md Jidin (PN)

3. Dr Noraishah Mydin Abd Aziz ( PH)

4. Mohd Rosli Ramli (GTA)


P.126: JELEBU

1. Ahmad Fakri Abu Samah(Pejuang-Putra)

2. Datuk Seri Jalaludin Alias(BN-UMNO)

3. Datuk Zulkefly Mohamad Omar(PH-Amanah)

4. Zaharuddin Baba Samion(PN-Bersatu)


P.127: JEMPOL

1. Muhammad Noraffendy Mohd Salleh(PN-Bersatu)

2. Mohd Khalid Mohd Yunus(Pejuang-Putra)

3. Datuk Shamsulkahar Mohd Deli(BN-UMNO)

4. Norwani Ahmat(PH-Amanah)


P.128: SEREMBAN

1. Anthony Loke Siew Fook(PH-DAP)

2. Izzat Lesly(BEBAS)

3. Felica Wong (BN-MCA)

4. Mohamad Jani Ismail(Pejuang)

5. Mohd Fadli Che Me(PN-PAS)


P.129: KUALA PILAH

1. Kamarulzaman Kamdias (Pejuang)

2. Datuk Eddin Syazlee Shith (PN)

3. Datuk Azman Idris (Warisan)

4. Nor Azman Mohamad (PH)5. Datuk Adnan Abu Hassan (BN)


P.130: RASAH

1. Ng Kian Nam(BN-MCA)

2. Datuk Choong Vee Hing(PN-Gerakan)

3. Cha Kee Chin(PH-DAP)


P.131: REMBAU

1. Mohd Nazree Mohd Yunus(PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Mohamad Hasan (BN-UMNO)

3. Jufitri Joha(PH-PKR)

4. S. Tinagaran(PSM)

5. Ramly Awalluddin(Pejuang)


P.132 PORT DICKSON

1. Datuk Seri Aminuddin Harun (PH)

2. Datuk P Kamalanathan (BN)

3. Rafiei Mustapha (PN)

4. Ahmad Idham Ahmad Nadzri (GTA)


P.133: TAMPIN

1. Datuk Mohd Isam Mohd Isa(BN-UMNO)

2. Zamani Ibrahim(Pejuang-Berjasa)

3. Abdul Halim Abu Bakar (PN-PAS)

4. Muhammad Faiz Fadzil(PH-Amanah)


P.134: MASJID TANAH

1. Abdul Hakim Abdul Wahid (BN-UMNO)

2. Datuk Mas Ermieyati Samsudin(PN-Bersatu)

3. Mutalib Uthman (MUDA)

4. Handrawirawan Abu Bakar (Pejuang)


P.135: ALOR GAJAH

1. Shahril Sufian Hamdan(BN-UMNO)

2. Adly Zahari(PH-Amanah)

3. Datuk Seri Mohd Redzuan Md Yusof(PN-Bersatu)

4. Muhammad Nazriq Abdul Rahman(Pejuang-Berjasa)


P.136: TANGGA BATU

1. Ghazali Abu(Pejuang-Putra)

2. Shahril Mahmood(Bebas/IND)

3. Dr Rusnah Aluai(PH-PKR)

4. Bakri Jamaluddin(PN-PAS)

5. Datuk Lim Ban Hong(BN-MCA)


P.137: HANG TUAH JAYA

1. Adam Adli Abd Halim(PH-PKR)

2. Sheikh Ikhzan Sheikh Salleh(Pejuang)

3. Datuk Mohd Ridhwan Mohd Ali(BN-UMNO)

4. Mohd Azrudin Md Idris(PN-Bersatu)


P.138: KOTA MELAKA

1. Khoo Poay Tiong(PH-DAP)

2. Kon Qi Yao(BN-MCA)

3. Suhaime Borhan Hing(PN-Gerakan)

4. Dato' Dr. Norazlanshah Hazali (Bebas/IND)


P.139: JASIN

1. Datuk Harun Mohamed(PH-Amanah)

2. Datuk Roslan Ahmad(BN-UMNO)

3. Mohd Daud Nasir(Pejuang-Calon Langsung/Direct Candidate)

4. Zulkifli Ismail(PN-PAS)


P.140: SEGAMAT

1. Syed Hairoul Faizey Syed Ali(Pejuang-Putra)

2. Tan Sri M. Ramasamy (BN-MIC)

3. R. Yuneswaran(PH-PKR)

4. P. Poobalan (PN-Bersatu)


P.141: SEKIJANG

1. Md Salleheen Mohamad(BN-UMNO)

2. Uzzair Ismail (PN-Bersatu)

3. Dr Mohd Zohar Ahmad(Warisan)

4. Dr Zaliha Mustafa(PH-PKR)

5. Mohd Saiful Faizal Abd Halim(Pejuang-Putra)


P.142: LABIS

1. Alvin Chang Teck Kiam(PN-Bersatu)

2. Pang Hok Liong(PH-DAP)

3. Datuk Chua Tee Yong(BN-MCA)


P.143 PAGOH

1. Tan Sri Muhyiddin Yassin (PN)

2. Datuk Seri Razali Ibrahim (BN)

3. Iskandar Shah (PH)


P.144: LEDANG

1. Syed Ibrahim Syed Noh(PH-PKR)

2. Zainal Bahrom A. Kadir(Bebas/IND)

3. Yunus Mustakim(Bebas/IND)

4. Rafidah Ridwan(Pejuang)

5. Datuk Hamim Samuri(BN-UMNO)

6. Zaidi Abd Majid (PN-Bersatu)


P.145: BAKRI

1. RS CHELVA (PN)

2. CHRIS LEE CHING YONG (BN)

3. TAN HONG PIN (PH)

4. HARON JAFFAR (BEBAS


P.146: MUAR

1. Mohd Helmy Abd Latif(BN-UMNO)

2. Abdullah Husin (PN-PAS)

3. Syed Saddiq Syed Abdul Rahman (MUDA)


P.147: PARIT SULONG

1. Datuk Seri Noraini Ahmad(BN-UMNO)

2. Dr Abdul Karim Deraman(PN-PAS)

3. Mohd Faizal Dolah (PH-Amanah)


P.148 AYER HITAM

1. Datuk Seri Dr Wee Ka Siong (BN)

2. Sheikh Umar Baghrib Ali (PH)

3. Muhammad Syafiq A Aziz (PN)


P.149: SRI GADING

1. Aminolhuda Hassan(PH-Amanah)

2. Zanariyah Abdul Hamid(PN-PAS)

3. Datuk Mohd Lassim Burhan(BN-UMNO)

4. Mahdzir Ibrahim(Pejuang)


P.150: BATU PAHAT

1. Onn Abu Bakar (PH-PKR)

2. Zahari Osman@Othman(PRM)

3. Ishak@Mohd Farid Siraj(BN-UMNO)

4. Nizam Bashir Abdul Kariem Bashir(Pejuang)

5. Datuk Mohd Rashid Hasnon(PN-Bersatu)


P.151 SIMPANG RENGGAM

1. Dr Maszlee Malik (PH)

2. Datuk Seri Hasni Mohamad (BN)

3. Kamal Kusmin (GTA)4. Mohd Fazrul Kamat (PN)


P.152: KLUANG

1. Gan Ping Shou @ Gan Ping Sieu(BN-MCA)

2. Wong Shu Qi (PH-DAP)

3. U. Ramendran (Bebas/IND)

4. Dzulkarnain Alias(PN-Bersatu)


P153 SEMBRONG

1. Datuk Seri Hishammuddin Hussein (BN)

2. Hasni Abas (PH)

3. Aziz Ismail (PN)


P.154: MERSING

1. Fatin Zulaikha Zaidi (PH-DAP)

2. Ismail Don(Bebas/IND)

3. Muhammad Islahuddin Abas(PN-Bersatu)

4. Nurfatimah Ibrahim(Pejuang)

5. Datuk Abdul Latif Bandi(BN-UMNO)


P.155: TENGGARA

1. Manndzri Nasib(BN-UMNO)

2. M Azhar Palal(Pejuang-Putra)

3. Lt Kol (B) Mohd Nazari Mokhtar (PN-PAS)

4. Zuraidah Zainab Mohd Zain(PH-PKR)


P.156: KOTA TINGGI

1. Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin(BN-UMNO)

2. Mohamad Ridhwan Rasman (PN-Bersatu)

3. Onn Jaafar(PH-Amanah)


P.157: PENGERANG

1. Fairulnizar Rahmat(PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Azalina Othman Said(BN-UMNO)

3. Datuk Seri Che Zakaria Mohd Salleh (PH-Amanah)


P.158: TEBRAU

1. Jimmy Puah Wee Tse (PH)

2. Mohamad Isa Mohamad Basir (PN)

3. Nicole Wong Siaw Ting (BN)


P159 PASIR GUDANG

1. Noor Azleen Ambrose (BN)

2. Hassan Abdul Karim (PH)

3. Mohammad Raffi Beran (PEJUANG)

4. Mohamad Farid Abdul Razak (PN)


P.160: JOHOR BAHRU

1. Johan Arifin Mohd Ropi(BN-UMNO)

2. Mohd Mohtaj Yacob(PN-Bersatu)

3. Mohd Akhiri Mahmood(Pejuang)

4. Akmal Nasrullah Mohd Nasir(PH-PKR)


P161 PULAI

1. Datuk Nur Jazlan Mohamed (BN)

2. Loh Kah Yong (PN)

3. Datuk Seri Salahuddin Ayub (PH)


P.162: ISKANDAR PUTERI

1. Tan Nam Cha (PN-Bersatu)

2. Datuk Jason Teoh Sew Hock (BN-MCA)

3. Liew Chin Tong(PH-DAP)


P.163: KULAI

1. Chua Jian Boon (BN)

2. Teo Nie Ching (PH)

3. Datuk Tan Chin Hock (PN)


P.164: PONTIAN

1. Datuk Isa Ab Hamid(PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Ahmad Maslan(BN-UMNO)

3. Shazwan Zdainal Abidin(PH-DAP)

4. Jamaluddin Mohamad(Pejuang)


P.165: TANJUNG PIAI

1. Najwah Halimah Ab Alim(PN-Bersatu)

1. Datuk Seri Dr Wee Jeck Seng (BN-MCA)

3. Lim Wei Jiet (MUDA)


P.166: LABUAN

1. Datuk Seri Ramle Mat Daly(Pejuang-Putra)

2. Datuk Suhaili Abd Rahman(PN-Bersatu)

3. Datuk Bashir Alias(BN-UMNO)

4. Datuk Dr Ramli Tahir(PH-Amanah)

5. Datuk Rozman Isli(Warisan)

6. Dayang Rusimah @ Raynie Mohd Din(PBM)


P.167: KUDAT

1. Datuk Seri Ruddy Awah(GRS-Bersatu)

2. Nur Alya Humaira Usun Abdullah(Pejuang)

3. Rashid Harun(Warisan)

4. Verdon Bahanda(Bebas/IND)

5. Thonny Chee(PH-PKR)


P.168: KOTA MARUDU

1. Mohd Azmi Zulkiflee(Pejuang)

2. Shahrizal Denci(MUDA)

3. Norman Tulang(Bebas/IND)

4. Datuk Jilid Kuminding(Warisan)

5. Datuk Seri Dr Maximus Ongkili(GRS-PBS)

6. Datuk Wetrom Bahanda(KDM)


P169 KOTA BELUD

1. Datuk Seri Abdul Rahman Dahlan (BN)

2. Isnaraissah Munirah Majilis (WARISAN)

3. Madeli @ Modily Bangali (PH)


P.170: TUARAN

1. Datuk Seri Madius Tangau(PH-UPKO)

2. Boby Lewat(Bebas/IND)

3. Noortaip Suhaili @ Sualee(Bebas/IND)

4. Jo-Anna Sue Henly Rampas(Warisan)

5. Muminin Norbinsha(Pejuang)

6. Datuk Joniston Bangkuai(GRS-PBS)


P.171: SEPANGGAR

1. Datuk Mohd Azis Jamman(Warisan)

2. Datuk Yakub Khan(BN-UMNO)

3. Yusof Kunchang(Pejuang)

4. Mustapha Sakmud(PH-PKR)

5. Jumardie Lukman(KDM)


P.172: KOTA KINABALU

1. Yeo Yan Yin(Warisan)

2. Marcel Jude(Bebas/IND)

3. Datuk Seri Winston Liaw Kit Siong(KDM)

4. Chan Foong Hin(PH-DAP)

5. Yee Tsai Yiew(GRS-PBS)


P.173: PUTATAN

1. Awang Husaini Sahari(PH-PKR)

2. Datuk Shahelmey Yahya(BN-UMNO)

3. Poyne Tudus @ Patrick Payne(Pejuang-IMAN)

4. Ahmad Mohd Said(Warisan)


P.174: PENAMPANG

1. Datuk Ewon Benedick(PH-UPKO)

2. Richard Jimmy(Bebas/IND)

3. Kenny Chua Teck Ho(GRS-STAR)

4. Datuk Darell Leiking(Warisan)


P.175: PAPAR

1. Nicholas Sylvester @ Berry(Pejuang)

2. Chin Chuan Siong @ Norbert Chin(Bebas/IND)

3. Henry Shim Chee On(PH-DAP)

4. Johnny Sitamin(Bebas/IND)

5. Ahmad Hassan(Warisan)

6. Datuk Armizan Mohd Ali(GRS-Bersatu)


P.176: KIMANIS

1. Datuk Mohamad Alamin(BN-UMNO)

2. Dr Daud Yusof(Warisan)

3. Yusop Osman @ Othman(Pejuang)

4. Rowindy Lawrence(PH-UPKO)

5. Amat Mohd Yusof(KDM)


P.177: BEAUFORT

1. Dikin Musah(PH-PKR)

2. Matlani Sabli (Bebas/IND)

3. Datuk Johan @ Christopher O T Ghani(Bebas/IND)

4. Masri Adul(Warisan)

5. Datuk Siti Aminah Aching(BN-UMNO)

6. Datuk Johair Mat Lani(KDM)


P.178: SIPITANG

1. Datuk Matbali Musah(GRS-Bersatu)

2. Lahirul Latigu(PH-Amanah)

3. Datuk Adnan Puteh(Warisan)


P.179: RANAU

1. Apirin Jahalan @ Taufik Sham(PH-PKR)

2. Datuk Jonathan Yassin(GRS-Bersatu)

3. Azizul Julirin(Pejuang)

4. Markus Siton(Warisan)

5. Datuk Ewon Ebin(PBRS)


P.180: KENINGAU

1. Grelydia Gillod(PH-DAP)

2. Rasinin Koutis(Warisan)

3. Datuk Seri Dr Jeffrey Kitingan(GRS-STAR)

4. Jikulin Nointin @ Anastasius(KDM)


P.181: TENOM

1. Noorita Sual(PH-DAP)

2. Jamawi Jaafar(BN-UMNO)

3. Riduan Rubin(Bebas/IND)

4. Ukim Buandi(Warisan)

5. Peggy Chaw Zhi Ting(Bebas/IND)


P.182: PENSIANGAN

1. Jamani Derimin @ Gampalid(Pejuang)

2. Siti Noorhasmahwatty Osman(Warisan)

3. Jekerison Kilan(KDM)

4. Datuk Dr Sangkar Rasam(PH-PKR)

5. Datuk Arthur Joseph Kurup(BN-PBRS)


P.183: BELURAN

1. Benedict Asmat(BN-UMNO)

2. Rowiena Rasid(Warisan)

3. Hausing Samsudin @Sudin(Pejuang)

4. Datuk Seri Dr Ronald Kiandee(PN-Bersatu)

5. Felix Joseph Saang(PH-UPKO)


P.184: LIBARAN

1. Nordin Khani(PPRS)

2. Dr Peter Jr Naintin(PH-UPKO)

3. Amdan @ Saban Tumpong(Bebas/IND)

4. Jeffri Pudang(Pejuang)

5. Sh Bokrata Sh Hassan(Warisan)

6. Suhaimi Nasir(BN-UMNO)


P.185: BATU SAPI

1. Liau Fui Fui (PH)

2.Othman B. Ahmad (Bebas)

3.Narseso P. Juanico (Pejuang)

4.Khairul Firdaus B.Akhbar Khan (GRS)

5.Alias Sani ( Warisan )


P.186: SANDAKAN

1. Hu Chang Lik @ Hii Chang Lik(Bebas/IND)

2. Lokeman Hazli Azali(Bebas/IND)

3. Lau Chi Keong(GRS-SAPP)

4. Vivian Wong Shir Yee(PH-DAP)

5. Alex Thien(Warisan)

6. Lita Tan Abdullah(Bebas/IND)


P.187: KINABATANGAN

1. Mazliwati Abdul Malek(Warisan)

2. Datuk Seri Bung Moktar Radin(BN-UMNO)


P.188: SILAM

1. Oscar Sia Yu Hock(PH-DAP)

2. Datuk Mohammad Yusof Apdal(Warisan)

3. Datin Maizatul Akmam Alawi(BN-UMNO)


P.189: SEMPORNA

1. Arastam Pandorog(PH-PKR)

2. Datuk Seri Mohd Shafie Apdal(Warisan)

3. Nixon Abdul Hadi(GRS-Bersatu)

4. Ab Razik @ Ab Rajak Ab Hamid(Pejuang)


P.190: TAWAU

1. Chen Ket Chuin(Warisan)

2. Chin Chee Syn(Bebas/IND)

3. Mohd Salleh Bacho(Bebas/IND)

4. Datuk Christina Liew(PH-PKR)

5. Herman Amdas(Pejuang)

6. Lo Su Fui (GRS-PBS)


P.191: KALABAKAN

1. Dr Nur Aini Abdul Rahman(Pejuang)

2. Andi Muhammad Suryady Bandy(BN-UMNO)

3. Ma'mun Sulaiman(Warisan)

4. Muhamad Dhiauddin Hassan(Bebas/IND)

5. Noraini Abd Ghapur(PH-PKR)


P.192: MAS GADING

1. Sim Min Leong(PBK)

2. Lidang Disen(GPS-PDP)

3. Mordi Bimol(PH-DAP)


P.193 SANTUBONG

1. Nancy Shukri (GPS)

2. Affendi Jeman (Bebas)

3. Mohamad Zen Peli (PH)


P.194: PETRA JAYA

1. Datuk Seri Fadillah Yusof(GPS-PBB)

2. Sopian Julaihi(PH-PKR)

3. Datuk Othman Abdillah (SEDAR)


P.195: BANDAR KUCHING

1. Tay Tze Kok (GPS-SUPP)

2. Voon Lee Shan (PSB-Calon Langsung/Direct Candidate)

3. Kelvin Yii Lee Wuen (PH-DAP)


P.196: STAMPIN

1. Chong Chieng Jen(PH-DAP)

2. Lo Khere Chiang(GPS-SUPP)

3. Lue Cheng Hing(PSB-Calon Langsung/Direct Candidate)


P.197: KOTA SAMARAHAN

1. RUBIAH WANG (GPS)

2.ABANG ABDUL HALIL ABANG NAILI(AMANAH)


P.198 PUNCAK BORNEO

1. Datuk Willie Mongin (GPS)

2. Diog Dios (PH)

3. Tomson Ango (PBK)


P.199: SERIAN

1. Alim Impira(Bebas/IND)

2. Datuk Seri Richard Riot Jaem(GPS-SUPP)

3. Elsiy Tingang(PSB)

4. Learry Jabul(PH-DAP)


P.200: BATANG SADONG

1. Rodiyah Sapiee(GPS-PBB)

2. Lahaji Lahiya(PH-Amanah)


P.201: BATANG LUPAR

1. Mohamad Shafizan Kepli(GPS-PBB)

2. Wel @ Maxwel Rojis(PH-Amanah)

3. Hamdan Sani(PN-PAS)


P.202: SRI AMAN

1. Datuk Seri Doris Sophia Brodie(GPS-PRS)

2. Wilson Entabang(PSB)

3. Datuk Masir Kujat(Bebas/IND)

4. Tay Wei Wei(PH-PKR)


P.203: LUBOK ANTU

1. Tambat @ Jugah Muyang(PN-Bersatu)

2. Dr Johnichal Rayong Ngipa(PSB)

3. Roy Angau Gingkoi(GPS-PRS)

4. Langga Lias(PH-PKR)


P.204: BETONG

1. Patrick Kamis(PH-PKR)

2. Hasbie Satar(Bebas/IND)

3. Dr Richard Rapu @ Aman Begri(GPS-PBB)


P.205: SARATOK

1. Giendam Jonathan Tait(GPS-PDP)

2. Datuk Ali Biju(PN-Bersatu)

3. Ibil Jaya (PH-PKR)


P.206: TANJONG MANIS

1. Yusuf Abd Wahab(GPS-PBB)

2. Zainab Suhaili(PH-Amanah)


P.207: IGAN

1. Ahmad Johnie Zawawi(GPS-PBB)

2. Hud Andri Zulkarnaen(PH-Amanah)


P.208: SARIKEI

1. Datuk Seri Huang Tiong Sii(GPS-SUPP)

2. Roderick Wong(PH-DAP)


P.209: JULAU

1. JOSEPH SALANG GANDUM (GPS)

2. LARRY SNG WEI SHIEN (PBM)

3. SUSAN GEORGE (PBDS)

4. ELLY LAWAI NGALAI (BEBAS)


P.210: KANOWIT

1. Mohd Fauzi Abdullah @ Joseph(PH-PKR)

2. Elli Luhat(Bebas/IND)

3. Datuk Aaron Ago Dagang(GPS-PRS)

4. Chen Nguk Fa(Bebas/IND)

5. Michael Lias(Bebas/IND)


P.211: LANANG

1. Wong Tiing Kiong(Bebas/IND)

2. Priscilla Lau(PSB)

3. Alice Lau Kiong Yieng(PH-DAP)

4. Wong Ching Yong(GPS-SUPP)


P.212: SIBU

1. Oscar Ling Chai Yew(PH-DAP)

2. Clarence Ting Ing Horh(GPS-SUPP)

3. Datuk Seri Wong Soon Koh(PSB)


P.213: MUKAH

1. Datuk Hanifah Hajar Taib(GPS-PBB)

2. Abdul Jalil Bujang(PH-PKR)


P.214: SELANGAU

1. Umpang Sabang(PH-PKR)

2. Edwin Banta(GPS-PRS)

3. Henry Joseph(Bebas/IND)


P.215: KAPIT

1. Datuk Seri Alexander Nanta Linggi(GPS-PBB)

2. Khusyairy Pangkas Abdullah(PH-PKR)

3. Robert Saweng(PBDSB)


P.216: HULU RAJANG

1. Abun Sui Anyit(PH-PKR)

2. Datuk Wilson Ugak Kumbong(GPS-PRS)


P.217: BINTULU

1. Duke Janteng (PN-Bersatu)

2. Datuk Seri Tiong King Sing(GPS-PDP)

3. Tony Chiew Chan Yew(PH-DAP)


P.218: SIBUTI

1. Lukanisman Awang Sauni(GPS-PBB)

2. Zulhaidah Suboh(PH-PKR)

3. Bobby William(PBDS)


P.219: MIRI

1. Jeffery Phang Siaw Foong(GPS-SUPP)

2. Datuk Lawrence Lai Yew Son(PSB)

3. Chiew Choon Man(PH-PKR)


P.220: BARAM

1. Datuk Anyi Ngau(GPS-PDP)

2. Roland Engan(PH-PKR)

3. Wilfred Entika Rebai(Bebas/IND)


P.221: LIMBANG

1. Racha Balang(PH-PKR)

2. Datuk Hasbi Bin Habibollah(GPS-PBB)


P.222: LAWAS

1. Japar Suyut(PH-PKR)

2. Baru Bian(PSB)

3. Datuk Henry Sum Agong(GPS-PBB)

TERKINI

Strategi, Tip Beli Tiket Penerbangan Harga Menarik dan Jadikan Kembara Menyeronokkan

Disusun Oleh : Mohd Ezli Mashut Membeli tiket penerbangan dengan harga menarik dan merancang kembara yang unik serta menyeronokkan memerluka...